Bílé nebo červené to je oč tu běží!

Milovníci vína se povětšinou dělí na dva rozdílné tábory. Jedni jsou zastánci lehkých vín a preferují spíše ta bílá. Druzí pak milují plnou chuť a na červené tak nedají dopustit. Pojďme se podívat na hlavní rozdíly mezi těmito „rivaly“.

Čím se tedy od sebe skutečně jednotlivá vína liší?

Modří jistě vědí, že rozdíl je vidět na první pohled – tedy samozřejmě liší se od sebe barvou. Nicméně barva není jediným faktorem, co od sebe vína odlišuje.

Hlavní rozdíl mezi červeným a bílým vínem spočívá v tom, zda se nechávají kvasit hrozny i se slupkou nebo zda jsou slupka a jadérka odstraněny.

Většina bílých vín se vyrábí technologií bez použití slupek a zrnek – zkrácenou fermentací, čímž vzniká světlý nápoj, lehké ovocné chuti, ale s téměř žádným obsahem taninů (rostlinných tříslovin zabraňujících oxidaci vína).

Červená vína jsou vyráběna z tmavě červených a černých hroznů. Hlavní rozdíl mezi bílým a červeným vínem je, že červená vína se vyrábějí z celých hroznů, včetně slupek. Ty se následně oddělují až později v procesu fermentace (kvašení). Slupky přidají vínu barvu a správnou bohatší chuť, která nesmí chybět v žádném kvalitním červeném víně.

Mezi nejoblíbenější červená vína patří:

Pinot Noir, Merlot a Cabernet Sauvignon.

Nejoblíbenější bílá vína jsou:

Chardonnay, Ryzlink Vlašský, Rulandské Šedé a Tramín červený.

„Největším producentem a výrobcem červených vín je Francie a Itálie.“

Co tedy víno a zdraví?

Je těžké stoprocentně říct, zda konzumace vína skutečně prospívá lidskému zdraví. Určitě víme jen to, že tento zvyk ve větší míře spíše škodí.

Říká se, že „dvojka“ červeného vína denně přispívá funkci mozku, kardiovaskulárního systému, pomáhá lepší průchodnosti cév a zabraňuje riziku vzniku šedého zákalu.

Nicméně ani bílé víno jako prevence proti např. křečovým žilám nepřijde na zmar.

Červené víno

U červeného vína je velice důležitý resveratrol, což je polyfenol (antioxidant chránící buněčné membrány a DNA), který se nachází ve slupce červených hroznů. Oproti bílému vínu je jich v tom červeném až desetkrát více.
Má antioxidační účinky a je antibakteriální. Takzvané polyfenoly (jak jsme již uvedli v úvodu) rovněž snižují výskyt kardiovaskulárních onemocnění, výskyt rakoviny nebo vznik onemocnění prostaty.

Další aktivní antioxidant, který červené víno obsahuje, známý jako kvercitin působí hojně proti rakovinným buňkám. Ten pomáhá vyvolat přirozený zánik buněk při určitých typech rakoviny (nejčastěji rakoviny tlustého střeva).

Bílé víno

Látky obsažené v bílém víně mají rovněž velmi silné antioxidační účinky. Jsou účinné hlavně při ochraně lidského organismu, chrání ho před nádorovými onemocněními nebo před poškozením DNA.

Pokračující výzkum vypadá nadějně. Potvrzuje totiž, že konzumace bílého vína může ovlivnit posílení imunitního systému, zvýšení průtoku krve u pacientů s poruchou funkce ledvin a působí jako antivirotikum.

Pomůže vám také vypadat stále mladě. Zjistilo se, že bílé víno aktivuje gen s názvem sirtuin, který se podílí na zpomalování procesu stárnutí.

Víno a jídlo

Víno je neodmyslitelnou součástí každé správné romantické večeře či posezení s přáteli. Proto vás jistě zajímá, která vína se hodí, k jakému pokrmu.

Jaké víno se hodí k vašemu jídlu?

Bílá vína se podávají jak k bílým masům (kuřecí, králík, krůta…), tak i k rybám a mořským plodům. Perfektně se hodí také k těstovinám, ale i lehčím jídlům např. k salátům nebo grilované i čerstvé zelenině. Milovníci sýrů ho určitě rádi popijí s čerstvými bílými sýry.
Víno by mělo být sušší. Ideálně tak, aby se doplňovalo slanějšími nebo kořeněnými jídly.

Červená vína se naopak hodí k tmavým, tučným masům. Zvěřině, jehněčímu, vepřovému nebo telecímu a k jídlům výrazně kořeněným.

Víno a sýr

To by mohla být samostatná disciplína… Víno se servíruje podle druhu sýra. K bílým vínům se hodí zrající, měkké krémové a smetanové, tavené a pařené sýry.

K červeným zase sýry s plísní a tvrdé sýry.

„Sýry s modrou plísní kombinujte se sladkými aromatickými víny.“

Dezerty

Pocit sladkosti se při konzumaci nesčítá, ale harmonizuje. Ideálním vínem k dezertům jsou tedy vína bílá.

Co víno a jeho použití k vaření?

Suchá červená vína se nejlépe hodí na vínové omáčky, omáčky Bourguignonne a Beurre Rouge.

Suchá bílá vína se používají pro různé účely, od krémových omáček, polévek až po odstranění usazenin na pánvi.

Nevhodná je kombinace vína s pokrmy ochucenými octem, zavařeninou, s čokoládovými polevami nebo se zmrzlinou. Zcela mimo je také kombinace vína a vajec. Harmonii chutí budete v tomto případě hledat marně.

„Nejlepší víno, které byste mohli použít na vaření vašeho jídla je obvykle to, které se dobře hodí k tomuto jídlu.“

Víno a štíhlá linie

Pokud držíte dietu a nedokážete si odpustit doušek něčeho dobrého, sáhněte spíše po víně. Má totiž nižší obsah cukrů než třeba pivo. Důležité je ale vybrat si to správné – tedy lehké a suché bílé vino. Jedna sklenice má totiž zhruba 106 kalorií.

Dobré je, že víno usnadňuje i trávení tuků a dalších látek nerozpustných ve vodě.

Jak je to s teplotami vín

Důležitou roli v konzumaci vín hraje samozřejmě i teplota podávání. O tom by mohl být celý další článek. Podívejme se tedy alespoň na základní doporučení:

Mladé bílé víno: 9-10 °C
Starší bílé víno: 10-12 °C
Mladé červené víno: 11-13 °C
Těžší červené víno: 14-16°

Co jste možná netušili

Na závěr jsme si pro vás připravili pár zajímavostí, o kterých jste možná neměli ani tušení…

Červené víno má více kalorií... Pravda, nebo lež?

Na rozdíl od toho, co se často předpokládá, červené a bílé víno jsou z hlediska obsahu kalorií zhruba stejné

V České republice se vyrobí 600 000 hektolitrů vína

V České republice se za rok průměrně vyrobí 600 tisíc hektolitrů vína. Což odpovídá 150 průměrným plaveckým bazénům.
Necelé dvě třetiny tvoří bílá vína, 28 % červená vína a zhruba 9 % připadá na růžová vína

Dvojka vína ku zdraví

Dvě skleničky vína denně u mužů a jeden pohár vína denně u žen zvyšuje šanci přežití infarktu a snižuje pravděpodobnost, že k němu u daného jedince dojde.

„Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá,
kdo zábave se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není človek, to je vůl.“
– Jan Werich

Pár slov závěrem

Když to tedy shrneme asi se shodneme na tom, že každý z táborů si v něm najde to svoje. Někdo v něm hledá pravdu jiný příjemný čas se svými blízkými. Pití vína v přiměřených dávkách je zdraví prospěšné, ale jak říká přední výživový poradce Petr Havlíček:
„Zdravě, ale s rozumem.“

K jaké skupince se připojíte vy bílé, nebo červené?